Báječné drby z Báječného světa literatury!

Sestry Brontëovy

jsou teď zcela středem mého zájmu díky mé závěrečné bakalářské práci, a tak jsem se rozhodla zveřejnit zde o nich malý příspěvek. Je to vlastně ukázka z nedávno vydané knihy Báječný svět literatury, kterou jsem napsala společně s kamarádem Tomášem. Pokud vás tedy zajímají literární drby, vřele doporučuji do ní nahlédnout. Vyšla v nakladatelství Olympia 😉 http://www.iolympia.cz/nakladatelstvi/2753-bajecny-svet-literatury?search_query=bajecny+svet+literatury&results=1

sestry_brontëovy_bajecny_svet_literatury_alice_lily_neradova

Sestry v zajetí smrti

Sestry Brönteovy jsou neodmyslitelnou součástí vrcholné britské literatury. Román Jane Eyre od nejstarší Chralotte a román Na větrné hůrce od mladší Emily byly již mnohokrát zpracovány, a to jak v nesčetné řadě různých knižních edicích, tak i filmových produkcí či dramatických zpracování. Nejmladší Anne stojí trochu v pozadí svých starších sester, a i přes to jen málo který znalec literatury by si nevybavil její jméno a poesii. Nad prací těchto sester se však nese černý závoj temnoty a v jejich příbězích nechybí ani téma smrti. Co ale tři mladé dívky k této pochmurné atmosféře vedlo? Za prvé je potřeba zmínit, že tři slavné sestry Brönteovy vlastně pocházely z mnohem početnější řady sourozenců. Byly to ve skutečnosti jen tři z pěti dcer a k tomu ještě měli jednoho bratra. Nikdo z těchto šesti sourozenců se však nedožil nikterak úctyhodného věku, stejně tak i jejich matka zemřela krátce po tom, co přivedla na svět nejmladší Anne. Dvě nejstarší ze sester Maria a Elizabeth zemřely ještě jako děti po svém pobytu na internátní škole. Říká se, že právě tato událost ovlivnila Charlotte ve svém románu Jane Eyre, kde popisuje velmi nevlídné podmínky školy, do které umístila hlavní hrdinku svého románu Jane, která kvůli tomu přišla o svou nejvěrnější dětskou kamarádku. Zbylí čtyři sourozenci Brönteovi se sice dospělého věku dožili, ale i tak odešli z tohoto světa až příliš brzy. Jako první se museli sestry Brönteovy rozloučit se svým starším bratrem Branwellem, který zemřel v jeho jednatřiceti letech na tuberkulózu. Do roka této nemoci podlehla také Emily a krátce na ní i Anne, a zanechaly tak nejstarší Chralotte samotnou. Ona sama se dožila jen pouhých třiceti osmi let. Zemřela během svého těhotenství, kdy dostala zápal plic. Přestože měla šanci se vyléčit ona sama už po ničem takovém netoužila a spíše v tom viděla takový únik z jejího smutného života.

Bratr Brönte

To, že se Charlotte, Emily a Anne Brönteovy věnovaly literární tvorbě je všeobecně známá fakt. Už jako malé děti si vymýšlely své vlastní příběhy, aby si ukrátily dlouhou chvilku a upokojily tak svojí bujnou fantazii. Pravidelně se k nim ale připojoval i jejich bratr Branwell, společně si tak vymýšlí svůj fantastický svět a pomalu začínávají prozkoumávat své literární nadání. Branwell za svými sestrami v kreativitě nikterak nezaostával. Byl to básník, spisovatel i malíř. Je například autorem slavného portrétu svých třech slavnějších sester, a přestože jeho textům chybí jakási uhlazenost a uspořádanost, projevuje se v nich Branwellova působivá představivost. Ve svých příbězích dokázal přepracovat historii v svůj vlastní vymyšlený svět, a přitom tak odrazit obraz světa ve kterém sám žil. Byl také prvním ze sourozenců, kterému oficiálně publikovali tvorbu. Jeho básně se objevili v několika lokálních i národních novinách. Bohužel Branwellova osobnost byla značně komplikovaná a zřejmě se potýkal se silnými psychickými potížemi (způsobené především díky jeho aféře s vdanou ženou), které začne utápět v alkoholu a později i opiu. Jeho hvězda nikdy nedostala příležitost vystoupat tak vysoko jako hvězda jeho sester.

Spisovatelky Brönteovy, ano či ne?

Přestože dnes si lze jen velmi těžko představit, že bychom si s Janou Eyrovou či Větrnou Hůrkou spojovali jiné jméno než Brönteová, v době kdy, na svých dílech sestry začaly pracovat byly odhodlané psát pouze pod svými uměleckými pseudonymy. V té době byla pro ženy poměrně praxe, přijmout mužské jméno, které by mohlo dát jejich dílu víc serióznosti ve společnosti. Na ženy, které se věnovaly literatuře se totiž spolčenost často dívala skrz prsty. Tak tedy jejich první společná básnická sbírka vyšla pod jmény Currer, Ellis a Acton Bell. Sestry si ponechaly pouze jen začáteční písmena ze svých jmen. Mužský pseudonym však bohužel jejich sbírce nijak nepomohl a prodali se pouhopouhé dva kusy. Tento neúspěch ovšem ani jednu ze sester neodradil a každá pokračovala ve své vlastní tvorbě a za publikovaní svých děl jsou také ochotné samy zaplatit. Romány Chralotte a Emily, způsobili ve společnosti značný rozruch. Zatímco Jana Eyrová je ještě docela dobře přijata i přestože to byla značně revoluční kniha v otázce ženské sexuality. Opravdový poprask však způsobila až Větrná Hůrka. Tento román svojí brutalitou a drsností šokoval tehdejší upjatou Viktoriánskou společnost a jako velkolepé dílo byl akceptován až dlouho po smrti jeho autorky. Stejně tak Anne se neshledává s příliš velkým úspěchem a nakladatelé jí dokonce odmítali vydat její značně autobiografický román Agnes Greyová. Nakonec vyjde jen díky tomu, že je publikovaný společně s Emilyniním románem Na Větrné Hůrce. Před smrtí se Anne povede nakonec vydat ale ještě jeden román, a to Dvojí život Heleny Grahamové.

Malá velká Charlotte Brönteová

Říká se, že Charlotte Brönteová byla nejdominantnější a nejambicióznější ze svých sourozenců. Dalo by se říct, že jako jediná také slavila značný úspěch za svého života. Její román Jane Eyrová se stal hitem, a to jí otevře dveře do vyšší společnosti. Mezi její nejbližší přátelé patřil i slavný spisovatel William Makepeace Thackeray či spisovatelka Elizabeth Gaskellová, (která se stala také autorkou prvního Charlottina životopisu). Charlotte se dostalo hned několik nabídek k sňatku, ale ona je bez okolků odmítá a provdá se až za vikáře Arthura Bella Nichollase. Není pochyb o tom, že Charlotte Brönteová byla velkou osobností. Tento velký duch se však skrýval v drobounkém těle. Charlotte Brönteová totiž nedosahovala ani plných sto padesáti centimetrů! Co ovšem Charlotte chybělo na výšce to si jistě vynahradila svým literárním talentem.

bajecny_svet_literatury

 

-Lily Alice

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *